Mardekr (elgondolkodtat tnyek)
2007.01.15. 21:30
De mirt kellene a becsvgyat ernynek tartani? Az ellentmonds feloldhat, ha bizonytani tudjuk, hogy a becsvgy tkletesen beleillik az erny arisztotelszi modelljbe. Emlkezznk r, hogy az erny egyfajta kzpt a tlzs s a hinyossg kztt az rzelmekkel, a kpessgekkel s a krlmnyekkel val szmvets sorn. Ha ez gy van, akkor igazolnunk kell mind a tlzst, mind a hinyossgot, amelyek az ambci szlssgeit kpezhetik. Kezdjk az ambcihoz ktd rzelem meghatrozsval. Ez nem ms, mint a kivlsgra, kiemelked teljestmnyre val trekvs. Ez az rzs kzs mindazokban, akik nagy tetteket hajtanak vgre. Olyan klnbz terleteken, mint az atltika, a tudomnyos kutats vagy a nemzetkzi zleti kapcsolatok, mindig azok llnak a terletk ln, akik ott akarnak lenni. k azok, akik j rekordot lltanak fel, ttrst rnek el, vagy megszerzik a legnagyobb piaci rszesedst. Az ilyen versenyhelyzetekben alapigazsg, hogy akibl hinyzik az akarat, hogy a vgskig kitartson, ritkn ri el a dobogs helyeket. Ehhez a kivlsgra, kiemelkedsre val trekvs hajtereje kell, amely a becsvgy ernynek rzelmi httert kpezi Ha ezt az rzst sszevetjk annak tlzott vagy hinyos eseteivel, teljes egssz formlhatjuk a becsvgy ernyrl alkotott kpnket.
Elsknt vegyk a hinyt. Azt a szemlyt, akinek kivlsg irnti vgya nem mondottan ers, korunk igen kifejez, j kelet szavval lve „lgsnak” nevezhetnnk. ltalban az olyan embert jellemezzk ezzel a szval, aki semmit sem akar csinlni, de ugyangy vonatkozhat olyasvalakire is, aki hagyja, hogy a knnyed, kszkdstl mentes lt vonzereje elnyomja teljestmny irnti vgyt. Kpzeljnk csak el egy olyan fickt, akinek kitn a tanulmnyi tlaga, mgsem megy egyetemre, mert inkbb otthon szeretne maradni szleivel, s srrel a kezben egsz nap talkshow-kat s pankrcit nzni a tvben. Tudja, hogy ennl tbbre is kpes, s nha szeretne is tbbet tenni, de nem tud szabadulni jelenlegi, knyelmes letmdjtl. Az ilyen embernek bizonyra vannak egyb ernyei, m ktsg sem frhet hozz, hogy hinyzik belle az ambci.
A tlzs esett hasonlan knny szemlltetni, mert a legtbb embernek ilyen kp l a fejben az ambcirl. Ez a vgletekig nz szemly kpe, aki hagyja, hogy nagyravgysa fellkerekedjen minden ms ernyn. Az ilyen embert egyedl a sajt elrejutsa foglalkoztatja, s nem tri a konkurencit. Nem rzkeli sajt korltait, s ha egyedl nem ri el, amit akar, hajland msokat is felhasznlni cljai rdekben. Bartok, csald, kollgk – mind csupn eszkzk szmra trekvseinek megvalstsban, s csak akkor tart ki mellettk, ha hasznot hzhat bellk. Ez az ember – nevezzk trtetnek – olyan akr a lgs fotnegatvja. A lgst nem hajtjk ambcik, a trtett kizrlag az ambci vezrli. Erklcsi szempontbl mindkett hibs hozzlls. Az ernyes becsvgy a kt vglet kztt tallhat.
Az ernyes rtelembe vve becsvgy ember nagy sikerekre vgyik, s megprblja vghezvinni azokat, de nem vlik ambcii rabszolgjv. tltja helyzett, s nem veszti el egyb jellemvonsait; soha nem hagyja, hogy az rzelmek elnyomjk az sszersget, de nem is zrkzik el az rzelmektl. rtelmesen gondolkodik, de rzelmeivel is tisztban van. J clokat tz ki maga el, amelyekre nmagukrt trekszik s szorgalmasan kveti ket, mindvgig szem eltt tartva kpessgeit s lehetsgeit. Elvrsai magasak, de nem sszertlenek, s – hacsak nem kvetkezik be valami tragdia – birtokolhatja az nmagval s msokkal val harmnia rtelmben vett boldogsgot. Ilyennek mutatn be Arisztotelsz az ernyesen becsvgy embert.
A Harry Potter – regnyek valamennyi szereplje kzl taln Hermione Granger az, akire a leginkbb rillik az ernyesen ambicizus ember lersa. A tanulmnyokban val kitns vgya arra sarkalja t, hogy mindenki msnl szorgalmasabb munkval prblja elrni a mgia mvszetnek mesterfokt. Iskolai sikerekre val trekvse ellenre azonban h marad trsaihoz, s igaz bart mdjra segti ket. Harry s Ron nem sokra jutna nlkle.
|