Mardekr (elgondolkodtat tnyek)
2007.01.15. 21:28
Mit keres ht a Mardekr a Roxfortban? Lehetsges, hogy a mardekrosok egy olyan tulajdonsggal rendelkeznek, amely hagyomnyosan nem szmt ernynek, de nagyon illik a korunkba. Hogy mi ez? Elg felidznnk a Teszlek Sveg szavait: „Hogyha agyafrt s ravasz vagy, ne is tekints msra.”87Ez arra utal, hogy a mardekrosok becsvgyk. Ezzel a tulajdonsggal egszl teht ki a Roxfort hzai ltal kpviselt jellemvonsok gyjtemnye. Nhnyan taln ktkedve fogadjk azt a felvetst, hogy a becsvgy erny, m a krds alapos vizsglata az arisztotelszi ernyfogalom segtsgvel vilgoss teszi elttnk, hogy a becsvgy valban erny mind Harry Potter varzslvilgban, mind pedig a mi vilgunkban. Elsknt a becsvgy pozitv hatsait szemlltetem egy igen nevezetes mardekros, Perselus Piton professzor pldjn keresztl.
Mr az els knyvbl kiderl, hogy Piton ambicizus. Az els dolgok egyike, amit megtudunk rla, hogy nagy vgya, hogy oktathassa a stt varzslatok kivdse tantrgyat. Ksbb megtudjuk, hogy azzal, hogy beptett gynk volt a hallfalk kztt, kivvta Dumbledore bizalmt –mi ez, ha nem ravasz clratrs? Piton valamennyi trtnetet vgigksr, kitart kzdelme, hogy elsegtse a Mardekr gyzelmt a hzak kztti versenyben, szintn a becsvgy jellem bizonytka. Ahhoz, hogy igazn rtkeljk Piton figurjt, szre kell vennnk, hogy egyb rtkekkel is rendelkezik, pldul hsges Dumbledore-hoz. Taln nem kedveljk Pitont, m a Fnix Rendje vgre, ha szimptit nem is, de taln nmi vonakod tiszteletet rezhetnk a Rend e furcsa tagja irnt. A tanulsg fontos: az emberek nem mindig azok, aminek ltszanak, s gyakran igazsgtalan mdon viselkedsk alapjn tljk meg ket, erklcsi jellemk figyelembevtele helyett.
Piton esetn kvl ms pldk is vannak a regnyben arra, hogy – ha nagy nehezen is, de – elismers koronzza a mardekrosok teljestmnyt. A legnyilvnvalbb ilyen eset az, amikor Harryt a Teszlek Sveg kis hjn a Mardekrba kldi, mondvn: „ott nagyon sokra vihetn.” Harry trekvsei – bizonytsi vgya s az elszntsg, hogy mlt legyen szlei emlkhez – valban jellemnek legrdekesebb vonsai, s a knyvek nhny f cselekmnynek vezrfonalt adjk.
Ms helyeken is tallhatunk pldt az ambicizus tettek megbecslsre. Amikor Harry elszr jr az Abszol ton lv varzsplcaboltban, a tulajdonos, Ollivander r elmondja neki, hogy Voldemort nagy tetteket vitt vghez, „borzalmas, de nagy tetteket”. A Stt Nagyr tetteivel szembeni vonakod tisztelet, amely mg Dumbledore-ral is azt mondatja, hogy „nincs a vilgon mg egy varzsl, aki gy rt a mgihoz, mint Voldemort”, arra enged kvetkeztetni, hogy mg akkor is tisztelettel tekinthetnk az emberek tudsra vagy teljestmnyre, ha k maguk nem rendelkeznek vonz szemlyisggel. s nincs is ezzel semmi gond. Vgtre is ki ms kelhetett volna t a Rubicon folyn, ha nem Ceasar? Ki pthette volna fel a Microsoft birodalmat, ha nem Bill Gates? A nagyravgy embereket nem mindig kedveljk, de ktsg sem fr hozz, hogy nlklk szmos nagy s trtnelmi jelentsg esemny nem kvetkezhetett volna be (s ez a jvben is gy lesz). rdemes megjegyezni azt is, hogy gyakran erklcsi pldakpeink, a szentek is legalbb olyan ambicizusak, mint a bn megtestesti. Gandhi taln nem volt ambicizus, amikor belefogott India felszabadtsba? Martin Luther King taln nem volt nagyravgy, amikor az 1960-as vekben megszervezte s irnytotta a faji egyenlsgrt folytatott kzdelmet? Az ambci legalbb annyi esetben csodlatra mlt, mint ahny esetben nem az.
Lthatjuk teht, hogy egy szemly ambicizussga jellemnek csak egyetlen vonst kpezi, amelyet egyb tulajdonsgaival egytt kell mrlegelnnk. Ne feledjk: nem egyetlen ernyes tulajdonsg tesz valakit erklcsileg jv, az ernyessg az erklcsi tulajdonsgok sszessge. Erre utal Arisztotelsz, amikor azt mondja, hogy az ernyes ember blcs az let vezetsben. Arisztotelsz szmra a blcsessg egyfajta f erny, s akik rendelkeznek vele, tbbek annl, mintha csak btrak vagy becsvgyk lennnek. Akikben megvan a blcsessg, kpesek a tuds, a tettek s az erny sszehangolsra, ami kivl jellemet alakt ki bennk. Csodlatra mlt, ah valaki nagy tetteket akar vgrehajtani, de mg nagyszerbb, ha ez a valaki mindekzben blcsen (s ennl fogva ernyesen) is viselkedik.
|